11 september 1973 knuste et blodigt militærkup det chilenske folks kamp for et lige og retfærdigt samfund. Salvador Allende blev væltet af Pinochet og hele det militær, som havde svoret ham troskab. Dermed blev der sat punktum for den chilenske revolution.
Igennem 3 år med Unidad Popular - regeringen var scenen sat for: Nationalisering af naturressourcerne, jordbesættelser, fabrikker under arbejderkontrol, uddannelse, sundhed og en lang række sociale fremskridt.
Denne udvikling blev mødt af modstand fra borgerskabet, godsejerne og imperialismen, som lavede økonomisk sabotage, gentagne kupforsøg, m.m.
Efter kuppet blev tusinder af folk likvideret, titusinder blev tortureret og 200.000 chilenere måtte flygte i eksil.
I dagens Latinamerika er kampen for et retfærdigt samfund igen sat på dagsordenen og der foregår revolutionære processer i flere lande, såsom Venezuela, Bolivia og Ecuador. I andre lande er den folkelige og demokratiske kamp blevet bremset af reaktionære kup, f.eks. i Honduras (2009) og Paraguay (2012).
Vi mener det er vigtigt at gøre brug af erfaringerne fra ´Chile 1973´ i dag, så derfor inviterer vi til dette spændende møde, hvor der vil være korte oplæg efterfulgt af åben debat.
Oplæg om:
Chile ved Marcelo Llorente - SF
Honduras ved Ole Nors - 3F Aalborg
Venezuela ved Andreas Bülow - Hands Off Venezuela
Bolivia ved Christine Lundgaard - Enhedslisten
KOM OG DELTAG I DEBATTEN!
Arrangører og anbefalere:
3F København, Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening,
3F Aalborg, Malernes Fagforening Storkøbenhavn, Enhedslisten, Dansk-Cubansk Forening, Hands Off Venezuela, Kommunistisk Parti, Grupo Salvador Allende, Socialistisk Ungdomsfront, Komunistplatform, Internationalt Forum, Socialistisk Standpunkt, Kommunistisk Parti I Danmark,
Danmarks Kommunistiske Parti, Internationale Socialister, Marxistiske Studerende, m.fl.