Annonce

Klimaaktivisme
4. december 2015 - 16:28

Klimaaktivister i aktion mod Dansk Industri på vej til COP21

En gruppe danske klimademonstranter tog fredag den 4. december forskud på en uges aktivisttur til COP21 i Paris med en aktion hos Dansk Industri. Udsigt til demonstrationsforbud, fængslinger, bøder og brutalt politi har dog sat sit præg på aktivisterne.

En gruppe klimaaktivister forstyrrede fredag eftermiddag arbejdsroen i Dansk Industris (DI) glasbygning på Rådhuspladsen i København, da de iklædt dyremasker trængte ind i forhallen i en demonstration mod grøn vækst og COP21-mødet i Paris.

DI håber topmødet udmunder i en 'guldrandet aftale for Danmark'.

Demonstrationen skal kickstarte gruppens tur til Paris, hvor FNs klimakonference COP21 afholdes fra 30. november til 11. december.

Aktivisterne har deltaget i miljøorganisationen NOAHs klimakursus og havde planlagt et bannerdrop fra taget af Industriens Hus. Men de blev smidt ud, da de ville tage elevatoren op til kantinen.

I stedet forsøgte gruppen sig af hovedindgangen, og i indgangspartiet blev der råbt slagord mod Dansk Industri og kastet med blade og konfetti. 

Hos Dansk Industri håber man på, at en klimaaftale i Paris kan medføre et eksporteventyr for dansk energiteknologi. Men demonstranterne tror ikke, at eksport og vækst i industrien redder klimaet.

Hvad hjælper det at smide blade med dyremasker hos DI?

- Jeg tror egentligt ikke, det gør så meget. Jeg tror ikke, DI lytter, siger Ann-Sofie Hansen efter demonstrationen.

- Grønne teknologier kan nogle gange være fint nok, men vi kan ikke eksportere os ud af klimakrisen. Der skal snarere et nyt system og ny tankegang til, siger hun.

Ann-Sofie Hansen tager søndag til Paris med resten af aktivisterne fra NOAHs klimakursus. Her er planen stadig at deltage i demonstrationer og aktioner i byen. Men den seneste uges tid er hundredevis af demonstranter blevet anholdt og demonstrationer opløst.

Læs: »Klimademonstration i Paris brutalt opløst« hos Modkraft

Der er indført demonstrationsforbud, præventive fængslinger på op mod seks dage og bøder på titusinder af kroner, fortæller hun. Og det sætter sit præg i forhold til, hvordan modstanden mod klimatopmødet ender med at blive.

Den 18. november udsendte den franske udenrigsminister Laurent Fabius blandt andet en erklæring, der forbød klimamarcher i alle byer i hele landet den 29. november og 12. december.

Læs: Klimademonstrationer i Paris aflyst på grund af undtagelsestilstand

Det er svært. Det franske politi er hardcore. Så jeg skal tænke over, hvordan jeg ender med at ville deltage. For det er ret heftige sanktioner, der kan blive taget i brug. Derfor regner jeg med at føle mig lidt frem og tale med dem, der allerede har aktioneret, når vi kommer derned, forklarer Ann-Sofie Hansen.

Når topmødet er slut har der længe været planlagt en stor demonstration den 12. december i Paris. Men selvom de franske myndigheder officielt har aflyst den, er der stadig planer om at lukke transportknudeårer af i byen som f.eks. Triumfbuen, fortæller hun.

Men på grund af myndighedernes hårde fremfærd mod demonstranter er det begrænset med information, de danske aktivister modtager, siger Ann-Sofie Hansen.


Redaktion: 
Emneord: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce