Annonce

Miljø
11. marts 2013 - 13:24

Globalt netværk mod skifergas stiftet

Modstandsgrupper mod udvinding af skifergas fra undergrunden har i marts dannet globalt netværk. Første fælles aktion bliver på Verdens Vanddag den 22. marts.

En konference i Beroun i Tjekkiet har i den første uge af marts 2013 stiftet et globalt netværk mod udvinding af skifergas i Europa og resten af verden. Frack Free Network kalder det sig.

På konferencen deltog modstandere af skifergasprængninger i undergrunden fra grupper og netværk i USA, Sydafrika og 11 europæiske lande, blandt andet den danske miljøgruppe Skiftergas Nej Tak.

Fælles aktionsdag på Verdens Vanddag

Inchka de Muiter fra Skifergas Nej Tak fortæller, at formålet med netværket er udveksling af erfaringer samt fælles aktionsdage:

– Formålet med det globale netværk er at udveksle erfaringer og arrangere nogle fælles aktionsdage, siger Inchka de Muiter fra Skifergas Nej Tak til Modkraft.

Den første fælles aktionsdag bliver den 22. marts, hvor det er Verdens Vanddag, fortæller hun.

Det globale netværk er modstandere af skifergassprængninger i undergrunden, såkaldte hydrauliske fraktureringer, og arbejder for et globalt forbud.

Netværket beskylder teknologien for at forurene undergrunden. »Truslen om at forurene vores mest basale ressourcer, vand, jord, luft og helbred er ikke acceptabel« hedder det i en fælleserklæring fra mødet.

Besøg hjemmesiden for Frack Free Network

Prøveboringer skal revurderes

Det danske netværk, Skifergas Nej Tak, har især arbejdet imod planer om at udvinde skifergas i Nordjylland.

Netværket demonstrede og afleverede den 27. februar 6.000 underskrifter mod skifergasudvinding til Frederikshavns Byråd. Et flertal i Frederikshavn valgte ved et byrådsmøde samme dag at kræve en såkaldt »fuld VVM-vurdering« (Vurdering af Virkninger på Miljøet), før selskabet Total kan få tilladelse til første fase i et planlagt prøveboringsprojekt i kommunen.

Læs mere hos Skifergas Nej Tak

Læs fællesudtalelsen fra det globale netværk (engelsk) hos Skifergas Nej Tak

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce