Flere end en million europæere har på få uger underskrevet en protest mod en kommende handelsaftale mellem USA og EU. Aftalen vil betyde sænkede forbrugerstandarder og skade demokratiet, siger Mads Barbesgaard, formand for Afrika Kontakt, der har samlet underskrifter i Danmark.
Over en million europæere har i løbet af blot få uger underskrevet en protest mod den kommende handelsaftalen Transatlantic Trade Investor Partnership (TTIP) mellem EU og USA.
De frygter, at aftalen vil betyde forringede forbrugerstandarder, underminere arbejdet for miljø og klima og vil betyde øge magten til de multinationale selskaber på bekostning af demokratiet i Danmark og udviklingslandene.
Og det er en helt berettiget frygt.
Sådan lyder det fra den danske NGO Afrika Kontakt, der er en del af det fælles europæiske borgerinitiativ »STOP TTIP«, som står bag underskriftindsamlingen.
– At en million europæere aktivt forholder sig til en meget kompleks handelsesaftale siger noget om, hvor meget der er på spil. De europæiske borgere frygter helt berettiget, at aftalen vil betyde sænkede forbrugerstandarder og dermed føre til klorkyllinger og GMO-vare i vores supermarkeder, siger Mads Barbesgaard, formand for Afrika Kontakt, i en pressemeddelelse sendt til Modkraft.
Besøg »STOP TTIP«'s hjemmeside her.
Læs bloggen »Myterne om EU-USA frihandelsaftalen« hos Modkraft.
Repræsentanter for »STOP TTIP«-initiativet vil overrække underskrifterne til EU-Kommissionsformand Jean-Claude Juncker på hans 60 års fødselsdag den 9. december.
Det sker for at lægge et politisk pres på EU-kommissionen for at få sat den folkelige modstand imod handelsaftalen på dagsordenen – hvilket kommissionen tidligere har afvist.
Tilhængerne af aftalen – blandt dem den danske handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S) – mener nemlig, at samhandlen mellem EU og USA er en postitiv ting og bør øges, da det ifølge deres beregninger vil skabe flere arbejdspladser.
Men det argument holder ikke, lyder det fra Afrika Kontakt.
– EU-Kommissionens og Mogens Jensens tal hviler på et meget løst grundlag fra en politisk tænketank i London. Andre undersøgelser peger på, at vi faktisk står til at miste arbejdspladser. I stedet for at lege med tvivlsomme tal, så burde Mogens Jensen bruge energien på at beskytte borgernes retssikkerhed, miljøet og vores fødevarer. Det vil gavne både Danmark og udviklingslandene bedst, mener Mads Barbesgaard.
Læs artiklen »Franske regioner løsriver sig fra frihandelsaftale mellem EU og USA« hos Modkraft.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96