Dåsebajere og musik var skiftet ud med kampråb mod kapitalismen og regeringen, da 200 syndikalister demonstrerede i København 1. maj. 3.000 antifascister festede, mens syv højrenationalister blev eskorteret ud af byen.
Den venstreradikale organisation Libertære Socialister gennemførte tirsdag den 1. maj en højlydt, syndikalistisk demonstration i København under parolen »Uanset Regering – Arbejderkamp«.
Omkring 200 demonstranter dukkede op på Gammeltorv og gik omkring klokken halv tre mod Nationalbanken, hvor en repræsentant fra arrangørgruppen holdt tale vendt imod det kapitalistiske system, regeringen og den etablerede fagbevægelse.
Forinden var de fremmødte blevet opfordret til ikke at drikke øl og lade være med at male graffiti for at undgå, at politiet omdannede demonstrationen til et »fangeoptog«.
– Vi vil gerne lave en inkluderende demonstration, hvor folk føler sig trygge. Det er vigtigt, at folk er friske i hovedet og helt på med kampråbene, fortæller Oskar fra Libertære Socialister til Modkraft.
Læs grundlaget for demonstrationen og deltag i debatten hos Modkraft.
I stedet for en musikvogn blev der uddelt sanghæfter, og flere unge mænd med megafoner sang og råbte for, mens forsamlingen bugtede sig igennem Indre By.
»One solution – revolution!« og »So-cial-demokrati – klasseforræderi!« gjaldede igennem gaderne, mens romerlys og store rød-sorte faner gjorde demonstrationen synlig på flere hundrede meters afstand.

Foran Europahuset i Gothersgade holdt No Borders-gruppen tale omkring behovet for at gøre op med grænser imellem lande og mennesker samt mellem venstrefløjsaktivister og asylansøgere.
– Asylansøgere er en del af den revolutionære arbejderklasse, og derfor er begrebet »asylaktivist« et problem, fordi det er med til at objektivisere asylansøgere, lød det blandt andet fra asylgruppen.
Ved Nørreport Station fortalte en repræsentant fra Planka Nu København om den nystiftede gruppes arbejde for gratis kollektiv transport.
– Det er ikke snyd, når vi planker (at køre uden billet, red.). Det er politisk aktivisme. Den kollektive trafik er ikke længere kollektiv, men privatiseret. Derfor er det Movia og de andre trafik selskaber, som snyder, ligesom politikerne lyver, når de siger, at de vil sænke priserne, sagde en talsperson for Planka Nu København.
Fremme ved Nyropsgade holdt fagforeningsnetværket, FremtidFighters en brandtale foran Jobcenteret, hvor fagbevægelsen blev opfordret til at bruge blokader og strejker i kampen mod grådige arbejdsgivere.
– Fagforeninger er et vigtigt redskab, men de skal påvirkes til at være mere basisdemokratiske og aktivistiske. Vi ønsker en direkte kamp med arbejdsgiverne og håber, at I vil gøre FremtidsFighters til jeres projekt, lød opfordringen.
Herefter gik demonstranterne til Folkets Park på Nørrebro, hvor den antifascistiske 1. maj i år blev fejret.
Læs bloggen »Politisk fest eller kulturel kamp første maj?« og deltag i debatten hos Modkraft.

På Nørrebro gennemførte Antifascistisk Aktion (AFA) i samarbejde med kulturgrupperne Politisk Engagerede Terrorister, Antifascist Culture Club og Heart Left en festlig »reclaim the streets«-demonstration.
3.000 mennesker mødtes på Super Kilen ved Nørrebrohallen og hørte taler fra AFA, det antikapitalistiske netværk Crisis Mirror, asylkampagnen Out Of The Camps og det svenske Allt Åt Allas
Læs artiklen »Sverige: Overklassesafari skaber debat« hos Modkraft.

– Vi afviser systemet. Vi afviser den daglige ydmygelse og undertrykkelse. Vi afviser institutionerne, som holder det syge system i live. Vi afviser politikerne, som arbejder for systemet, sagde en repræsentant fra Crisis Mirror, da demonstrationen gjorde holdt på Skt. Hans Torv og fortsatte:
– Vi afviser politiaggressionen, som giver plads til systemet. Vi er på gaden i dag, fordi det er en kampdag. Vi er ved point of no return, og krisen er kommet for at blive. Det er på tide at rejse sig og reagere mod brutaliteten, undertrykkelsen, udnyttelsen, racismen, individualiseringen og uretfærdigheden!
Ind imellem talerne blev der spillet moderne dansemusik fra en demovogn med otte store højtalere, og malet graffiti på muren ved Assistens Kirkegård.
– Budskabet var overordnet, at vi skal fordele arbejdet imellem os. På den ene side skal dem på arbejdsmarkedet ikke betale for krisen ved at arbejde mere, og på den anden side har asylansøgere retten til arbejde udenfor centrene, fortæller en aktivist fra arrangørgruppen til Modkraft.
Læs Modkrafts fotoserie fra 1. maj 2012.
I den anden ende af byen – og den politiske skala – mødtes syv højrenationalister med tilknytning til den antimuslimske gruppe Danish Defence League i Kongens Have kort før middag.

Under ledelse af den tidligere lokalformand for Dansk Folkeparti i Kalundborg, Dan Jochumsen, i sort dunjakke tog de tilløb til at afholde et alternativt 1. maj-arrangement.
Efter kort tid ankom en gruppe på omkring 50 antifascister, som på forhånd havde annonceret, at de ville blokere for en eventuel højreekstremistisk manifestation.
20 venstrefløjsaktivister blev tilbageholdt af en større politistyrke med hunde, og politiet puttede herefter Danish Defence League-støtterne ind i en mandskabsvogn og kørte dem ud af byen, inden de nåede at gå nogen vegne.

Ingen blev anholdt i forbindelse med optrinnet, som sluttede med, at flere fra højrefløjsgruppen heilede.
Læs artiklen »Kampdag: Friske antifascister – forkølede fascister« hos ProjektAntifa.
Læs artiklen og se video hos Ekstra Bladet: »Demo: Syv mand på en bænk«.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96